fbpx
צור קשר!

תעודת הוראה

מהי תעודת הוראה?

תעודת הוראה הנה תעודה המסמיכה את בוגריה לעסוק בהוראה, וניתנת למסיימים הכשרות עיוניות ומעשיות בחינוך. ההכשרות ללימודי הוראה מותאמות וממוקדות למסגרות החינוכיות השנונות: גנים, בתי הספר היסודיים והעל יסודיים והחינוך המיוחד.

קהל היעד

הפונים ללימודי הוראה וחינוך במכללה לחינוך האקדמית חמדת הינם בעלי אוריינטציה חינוכית-חברתית, השואפים להיות חלק ממערכת החינוך בארץ מתוך תחושת שליחות וחשיבות להנחיל ידע וערכים לדורות הבאים ולהשפיע על עיצוב דמותה של פני החברה הישראלית בהווה ובעתיד.

שילוב התעודה בתוכניות השונות

תעודת ההוראה במסגרת התואר הראשון ניתנת במגוון תחומי דעת והתמחויות. כך למשל, מסלול ייחודי לתואר ראשון ותעודת הוראה לגיל הרך, במסלול היסודי אפשר לשלב מתמטיקה, חינוך מיוחד, מדעים וטכנולוגיה ומקרא. במסלול העל יסודי מוענקת תעודת הוראה עם התמחות בהוראת המתמטיקה, במדעי החי, במקרא, ספרות ותושב"ע. התמחות רב-גילאית באנגלית ועוד.

תעודת ההוראה במסגרת להסבת אקדמאים להוראה מציעה תוכנית לימודים בהתאמה אישית לבעלי תואר ראשון במקצועות שונים שפונים להוראה מתוך מניע של שליחות ורצון לתרום למערכת החינוך ולחולל שינוי.

במסגרת לימודי התואר השני מוסמך בהוראה  M.Teach. שמיועדת לבוגרי ומוסמכי האוניברסיטאות והטכניון המעוניינים ללמוד לקראת תואר שני M.Teach  ותעודת הוראה ומעוניינים לעשות הסבה לעולם החינוך ולרכוש מקצוע משמעותי ומספק.

"מורה בינוני אומר, מורה טוב מסביר, מורה מצוין מדגים, מורה מושלם מעורר השראה." ווילאם ארתור וורד

למה דווקא לימודי הוראה באקדמית חמדת?

האקדמית חמדת כניסה

לימודי הוראה מורכבים מנדבכים שונים הכוללים למידה תאורטית, התנסות מעשית, עמידה בדרישות של קורסים ורגולציות שונות הנדרשות מהמועמד לתפקיד ההוראה.

אצלנו באקדמית חמדת, נתפור לכל סטודנט "חליפה אישית" הכוללת ליווי צמוד מתחילת התהליך ועד סופו, לרבות ליווי של היחידה לכניסה להוראה בשלבים הראשונים של חיפוש העבודה וכניסה לתפקיד.

למכללה נסיון של עשרות שנים בהכשרות מורות ומורים, גננות ובעלי תפקידים במשרד החינוך. התעודה הניתנת מטעם האקדמית חמדת מוכרת על ידי משרד החינוך לשם שיבוץ בבתי הספר בכל המגזרים.

הלימודים מתקיימים בקמפוס המכללה, באווירה נעימה, בליווי צוות אקדמי ומנהלי מקצועי לאורך הדרך. הסטודנטים נהנים מחוויית למידה מעוררת השראה לצד התנסות קלינית מיטבית במוסדות חינוך מצוינים.

 

האם ניתן ללמוד רק לתעודת הוראה

לרוב, אין להסתפק בתעודת הוראה על מנת לקבל תפקיד במערכת החינוך (כיוון שכל מורה נדרש גם לתואר אקדמי, ובקרוב גם לתואר שני). אולם תעודת ההוראה עדיין ניתנת לשימוש על ידי אקדמאים בתחומים אחרים (הסבת אקדמאים להוראה). כמו כן, למורים קיימים המשובצים במערכת החינוך באופן שאינו העסקה רשמית בתקן של מורה כדאי ומשתלם לוודא כי הם מועסקים באופן תקין ורשמי על ידי קבלת תעודת הוראה.

בנוסף, על פי מתווי ההעסקה של משרד החינוך יש לבצע שנת סטאז' בתפר שבין סיום הלימודים לתחילת ההעסקה הרשמית. סיום הסטאז' בהצלחה, הכולל גם סדנאת סטאז'רים, ליווי של מורה-חונך והערכה של המנהל/ת מאפשר קבלת "רשיון הוראה".

אין לבלבל בין "רשיון הוראה" לבין "תעודת הוראה": תעודת ההוראה היא התנאי לקבלת רשיון ההוראה. תואר אקדמי הוא תנאי נוסף.

 

משנתה היחודית של האקדמית חמדת

המכללה האקדמית לחינוך חמדת, ממוקמת במועצה האזורית שדות-נגב (מערב הנגב, עוטף עזה), ומתוקף מיקומה הגיאוגרפי ונסיונה העשיר בעולם החינוכי-אקדמי פיתחה את מודל "פדגוגיה של חוסן" כרעיון המארגן של תורתה הלימודית: ראשית, אנו מתמודדים לעיתים קרובות עם מתיחות בטחונית, שבאופן טבעי מעוררת מתח, דאגה וחרדה. כדי להתמודד עם התחושות הללו נדרשים משאבים של חוסן. שנית, תלמידים רבים באזור הדרום באים ממשפחות ומקהילות בחתך סוציו-אקונומי לא גבוה. על מנת לאפשר להם ניידות חברתית לכיוון דרגות גבוהות יותר בריבוד החברתי בהיבטים כמו השכלה, תעסוקה והכנסה, עלינו לצייד אותם בחוסן.

במונח 'חוסן' כוונתנו ליכולת התמודדות עם אתגרי החיים השונים.  החוסן הוא יכולת להתגבר בהצלחה על מצבים משבריים, ולהסתגל לנסיבות החיים הנגרמות בעקבות מצבים אלו. אולם, ה'חוסן' אינו מתמקד רק בהתמודדות עם משבר ותוצאותיו – החוסן מכוון גם לדרך חיים מלאה יותר כשגרה בהווה, לצד יכולת להציב מטרות, להתמקד בהן ולהשיגן כמרכיב מרכזי להצלחה בעתיד.

פדגוגיה של חוסן היא האמונה שחלק מתפקידו של איש חינוך הוא הגברת החוסן של תלמידיו. מעבר להקניית ידע ומיומנויות דיסציפלינריות, ומעבר לעיצוב זהות ערכית, מורים אמורים לפתח בקרב תלמידיהם את היכולת להתמודד בהצלחה עם הקשת הרחבה של האתגרים שמזמנים החיים לכל אחד ואחת מאתנו.

"מורה משפיע לנצח; הוא אף פעם לא יכול לדעת היכן נגמרת השפעתו".

פרופסור הנרי אדמס

 

 

מתלבטים בפני ההחלטה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם עם כל המידע

    חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)